اسفند ۱۲، ۱۳۹۱

نیچه ، فیلسوف بزرگ درباره اسلام و پیامبر تازیان چه گفته است؟ نیچه ، فیلسوف و شاعر و آهنگساز آلمانی‌ با مطالعه تاریخ ایران شیفته فرهنگ ایران باستان شد و نوشتار‌ها و مطالبی در این باره نوشت .دلبستگی نیچه به فرهنگ ایران باستان باعث شد تا نام کتابی‌ از کتاب‌های خود را به چنین گفت زرتشت ، نام گذاری کند . در اینجا من قصد ندارم که سخنان نیچه درباره زرتشت را تکرار کنم بلکه می‌خواهم نظر و اندیشه نیچه درباره اسلام و پیامبر تازیان را بازگو کنم.
نیچه درباره اسلام و پیامبر تازیان چنین گفته است: 
در درازی زندگی‌، گاه آدمی به پندارها و اندیشه‌ها و یا گفتار و کردار‌های بر می‌خورد که نمیتواند بگونه‌ای شگفت انگیز در شگفت نشود.آنچه را که محمد همچون دین و آئینی به پیروان خود داده و به جهانیان پیشکش نموده‌ است، اگر نام دین بر آن نمیگذاشت ، آدمی چنین می‌پنداشت که این گفتار مشتی مردم جنگلی‌ است که به شهرنشین‌ها پیشنهاد کرده‌اند.زیرا دین که نمیتواند چنین خشن و دور از روش‌های مردمی باشد.دینی که پر از فرمان کشتن و بستن و دست و پا بریدن و ربودن این زن یا آن زن مردم باشد و یا دارایی و هستیشان را باید چاپید ، دین نیست ، فرمان نابودی اندیشه و روان و کالبد است.
 من دینی به این بیدادگری و ستم پیشگی ندیده ام. راست است که این دین از بیابان آمده باشد و بنابرین شایسته همان بیابان نشینهاست و جایی در میان مرم شهرنشین ندارد و نمیتواند داشته باشد.
این نوشتار بر اساس تقویم هخامنشی در تاریخ ۱۲ اسفند ۲۵۷۱ تهیه و تنظیم شده است.(دوستان اگر این مطلب را مفید می‌دانید لطفا تنها با ذکر نام منبع آن را انتشار بدهید.)


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر